باشگاه یوونتوس با تبریک قهرمانی اینتر در سری آ بعد از ۹ دوره پیاپی قهرمانی بانوی پیر نشان داد که در فوتبال حرفه‌ای رفتارهای متفاوتی وجود دارد که شبیه به آن هیچ گاه در ایران رخ نداده است.

اینتر پس از ۹ سال حکومت بانوی پیر در فوتبال ایتالیا توانست جام طلایی رنگ از دست آن ها بگیرد و یوونتوس را از تخت پادشاهی پایین بکشد. بایرن مونیخ اما به احتمال فراوان نهمین قهرمانی متوالی اش را در بوندسلیگا جشن می گیرد تا از سال ۲۰۱۲ به بعد هیچ تیمی به جز باواریایی ها نتوانند نزدیک جام قهرمانی شود.

اما در این قهرمانی های متوالی یک نکته جالب توجه است که هیچ گاه در فوتبال داخلی دیده نشده ؛ احترام به موفقیت رقیب!

بعد از قهرمانی اینتر، یوونتوس خیلی زود و سریع تر از هر باشگاه دیگری این افتخار را به این تیم تبریک گفت و با عنوان کردن این موضوع که می دانند قهرمانی با چه سختی به دست آمده به نوعی کری هم خواند.

قطعا در صورت قهرمانی بایرن مونیخ هم این اتفاق از سوی تیم دیگر هم رخ می دهد؛ همان طور که توییتر باشگاه بارسلونا قهرمانی سال گذشته رئال مادرید در لالیگا را تبریک گفت. منچسترسیتی، چلسی، منچستریونایتد، اورتون و ... نیز از جمله تیم هایی بودند که در فصل گذشته قهرمانی لیورپول را خیلی زود تبریک گفتند.

همین رفتارها را اگر با فوتبال داخلی ایران مقایسه کنیم متوجه می شویم که هیچ گاه این اتفاقات رخ نداده و بعید هم به نظر می رسد رخ بدهد. پرسپولیس نه ۸ یا ۹ دوره پیاپی بلکه چهار دوره متوالی قهرمانی لیگ برتر ایران را به دست آورد اما هیچ گاه هیچ یک از رقیبان به آن ها تبریک نگفتند و حتی این قهرمانی ها را به خاطر حمایت وزیر یا عواملی خارج از میدان مسابقه عنوان کردند.

حتی فینالیست شدن این تیم در آسیا نیز دست مایه تمسخر قرار گرفت و بسیاری از تیم ها حتی کوچکترین واکنشی به آن نشان ندادند در حالی که همه می دانستند چنین موفقیتی سودش به کل فوتبال ایران خواهد رسید.

به هرترتیب نه در فصل جاری بلکه در آِینده نزدیک هم شاهد چنین رفتارهای اخلاق مدارانه در فوتبال ایران نخواهیم بود و کماکان حمایت های مسئولان تنها دلیل قهرمانی تیم ها خواهد بود.

اخبار ویژه